Jestem Artystą Fotografikiem, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Należę do elitarnych organizacji i towarzystw, skupiających wybitnych twórców z całego świata: The Master Photographer Association (UK), International Association of Panoramic Photographers (USA), British Instiitute of Professional Photography (UK), Federacja Europejskich Fotografów (Belgia).  Znajduję się w czołówce 50 najlepszych profesjonalnych fotografów panoramicznych na świecie (Lista TOP-50). Jestem autorem wiele projektów artystycznych i albumów fotograficznych. W minionym 2013 roku odbył się finał projektu fotograficznego „Nasz bezpieczny świat", trwającego łącznie trzy lata. Jestem laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym siedmiokrotnym zdobywcą (w latach 2002, 2003, 2004, 2005, 2011, 2012) prestiżowej nagrody - brytyjskiej statuetki OSKARA przyznawanej przez Master Photography Association w Wielkiej Brytanii, będącej wizytówką wszystkiego co najlepsze we współczesnej fotografii profesjonalnej.

         Na co dzień zajmuję się fotografią studyjną. Moją pasją są panoramy, które tworzę analogowo i cyfrowo, stosując je zarówno w reklamie jak i we własnych działaniach artystycznych. W swoich pracach posługuję się różnorodnymi technikami: HDR-em, multiplikacją głębią ostrości, stereoskopią, jak również fotografią w podczerwieni.Od lat uprawiam fotografię przemysłową, fotografując różnorodne formy architektury przemysłowej w Polsce, Niemczech, Rumunii i Rosji. Za panoramy przemysłowe zdobywam wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach.

        Tworzę limitowane kolekcje swoich prac, opatrzone Certyfikatem Digigraphie, który jest świadectwem i gwarancją najwyższych standardów w cyfrowej reprodukcji prac artystycznych, spełniającym oczekiwania muzeów, galerii i odbiorców limitowanych edycji. Moje fotografie znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą m.in. w Japonii, Rosji, Rumuni, Niemczech, Francji i Emiratach Arabskich.

          Moje archiwum fotograficzne to około 200.000 zdjęć, w tym  ponad  7.000 panoram cylindrycznych, sferycznych oraz macro i gigapixelowych z różnych zakątków Polski , Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Obecnie pełnię funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Kujawsko – Pomorskiego ZPAF oraz jestem członkiem Prezydium Zarządu Głównego ZPAF. Prowadzę seminaria autorskie w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim z zakresu fotografii   artystycznej, panoramicznej i reklamowej.

 

W 2014 roku zostałem uhonorowany przez Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego

Medalem Thorunium

za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki dla miasta Torunia.


 Marek Czarnecki